Untivirosten

اثبات سهام چیست ؟استیکینگ چیست؟

اثبات سهام چیست ؟استیکینگ چیست؟

استیکینگ چیست؟ (اثبات سهام ) Proof of Stake  چیست ؟

 

دنیای دیجیتال و سبک جدید ارتباط، موجب تحولات عظیمی در جوامع بشری شده است؛ تا جایی که حتی سرمایه و کسب و کارها نیز از دسترس این تغییرات خارج نمانده و از آن اثر گرفته‌اند. تأثیر پیشرفت تکنولوژی و قوت گرفتن دنیای ارتباطات موجب شده تا عرصه جدیدی به روی سرمایه‌گذاران، در کنار بازارهای سنتی طلا، فلزات پایه و ارزهای جهانی گشوده شود. در این عرصه که کریپتوکارنسی نام دارد، به جای مواد، فلزات و اسکناس‌ها، این دیتاها و ارقام هستند که حکم‌فرمایی می‌کنند. وسعت مطالب این حوزه بسیار بالاست اما ما در این یادداشت قصد داریم تا با تمرکز بر روی ارز دیجیتالی برخی مسائل حول این بازار مالی جدید را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید تا موضوعاتی مثل استیکینگ و یا الگوریتم‌های Proof of Stake را مورد بررسی قرار دهید. برای این که حتی مخاطبان بدون نیاز به دانش ابتدایی بتوانند در بهره‌مندی از این یادداشت موفق باشند، موضوعات پله به پله و با رعایت زنجیر وارگی بررسی خواهند شد؛ پس جای نگرانی در مورد فهم مطالب، حتی با وجود حرفه‌ای بودن آنان نیست.

 

استیکینگ (Staking) چیست؟ چه کاربردی دارد؟

یکی از ابتدایی‌ترین واژگانی که شما در عرصه کریپتوکارنسی یا همان ارزهای دیجیتال با آن سروکار دارید استیکینگ است اما تعریف این اصطلاح به زبان ساده چیست؟ استیکینگ فرآیندی است که طی آن منابع در یک کیف پول ارز مجازی ذخیره می‌شوند تا عملیات‌های لازم در شبکه بلاک‍چین را پشتیبانی کند. اساساً استیکینگ شامل قفل کردن ارزها به منظور دستیابی به سود است. در بسیاری موارد این فرآیند با تکیه بر مشارکت‌کنندگان در یک عملکرد بلاکچین برقرار است؛ این کار از طریق یک کیف پول ارزی شخصی صورت می‌گیرد. اما این نحوه عمل در سیستم Proof of Stake برقرار است. این سیستم که به اختصار PoS نام دارد و در ارز Tezos برقرار است با Proof of Work که سیستمی قدیمی‌تر و مورد استفاده در Bitcoin است تفاوت‌های اساسی دارد. علت برتری ارز Tezos نسبت به ارزهای قدیمی‌تری مانند Bitcoin در همین کاربرد متفاوت Proof of Stake نهفته است.

 

در روش PoW گراف دریافت ارز نسبت به سرمایه‌گذاری سهمی ولی در PoS خطی است! این یعنی دومی عادلانه‌تر است

 

 

تفاوت Proof of Stake با Proof of Work چیست؟

حتماً تابحال این سوال برای شما ایجاد شده است که در یک ارز دیجیتالی، منابع چگونه ایجاد می‌شوند؛ پاسخ شما در فهم این دو سیستم متفاوت نهفته است. همانطور که قبل‌تر گفته شد، در یک ارز رمزپایه این عملیات پیچیده ریاضی هستند که ارزش می‌آفرینند. در سیستم Proof of Work نحوه انجام کار به چه شکل است؟

همانطور که می‌دانید هزاران نفر در سراسر جهان از بیت‌کوین، اتریوم و سایر بلاکچین‌هایی استفاده می‌کنند که اساس کار آن‌ها Proof of Work است. بارزترین و مشهور ترین ارزی که از این روش استفاده می‌کند Bitcoin است. در این روش دسته‌ای از افراد درگیر در حل یک مسئله می‌شوند که ما به طور مثال برای این کار مسئله ساده 7+5=? را در نظر می‌گیریم. خب هر فرد لینک شده به این مسئله باید تلاش کند تا با سیستم خود پاسخ این پرسش را ایجاد کند اما این فرآیندی ارادی یا در حوزه عملکرد انسان نیست بلکه تراشه‌ها و چیپ‌های سیستم یا ماینر شما این وظیفه را به عهده می‌گیرند. در Proof of Work این مسئله برای تمام مشترکین ارسال می‌شود و هرکس که سریع‌تر پاسخ را که عدد 12 است برای هسته ارسال کند در عملیات ماینینگ یا برداشت ارز پیروز خواهد شد؛ می‌توان گفت پول می‌‍سازد اما پولی از جنس ارز دیجیتال. بدیهی است که در Proof of Stake هر قدر قدرت سیستم شما بیشتر باشد، شانس شما برای یافتن سوال بیشتر است و در نتیجه شانس بیشتری برای تولید ارز دارید. به همین علت است که ریت تولید بیت‌کوین در برخی ماینرها بیشتر است چون توان محاسباتی بالاتری دارند.

در PoS ایده از اساس متفاوت است

 

خب حالا سراغ Proof of Stake برویم؛ در Proof of Stake نحوه کار به چه شکل است؟ در Proof of Stake سبک کار به شکلی دیگر است و الگوریتم متفاوتی برای اجماع در مورد صحت ارز تولیدی وجود دارد. در سیستم Proof of Stake هنوز هم همانند Proof of Work از الگوریتم‌های رمزنگاری استفاده خواهد شد اما هدف نهایی مکانیسم کلی کاملاً متفاوت است. در حالی که در طول فرآیند Proof of Work هر ماینر بر مبنای حل معادله ارز برداشت می‌کند، در Proof of Stake ماینر بر اساس مشارکت در ایجاد بلاک بعدی می‌تواند استیکینگ کند. در نتیجه در استیکینگ به زبانی ساده شما بلیت شرکت در یک بخت‌آزمایی را دریافت خواهید کرد. حال با این بلیت که حاصل عمل ماینر شماست، می‌توانید شانس خود را برای دریافت واحد ارزی از سیستم کلی امتحان کنید. این نکته مهم است که شما در Proof of Stake هر قدر بلیت‌های بیشتری داشته باشید، شانس بیشتری برای دریافت یک واحد ارزی از سیستم دارید. البته این بدان معنی نیست که یک شخص با تنها یک بلیت هیچ شانسی برای پیروزی ندارد، ممکن است با یک بلیت نیز بتوان واحد ارزی را از سیستم دریافت کرد. حال بهتر می‌توانید عملیات استیکینگ را دریافت کنید. استیکینگ در اصل نگهداری و انبار کردن این بلیت‌های بخت‌آزمایی است. در Proof of Stake پس از پیروز شدن بلیت شما، سیستم به شما اجازه ایجاد یک واحد ارزی را به صورت آنلاین می‌دهد؛ برخلاف سیستم Proof of Work که شما در آن بلاک(واحد ارزی) را با حل معادله بدست می‌آوردید، در Proof of Stake شما امکان ساختن یک بلاک را بدست خواهید آورد.

در استکینگ قدرت گاوصندوق بلیت‌های شما اهمیت دارد

 

 

چرا Proof of Stake روشی بهتر است Proof of Work است؟

در روش Proof of Work همواره افرادی پیروز هستند که از سیستم یا همان ماینر قدرتمندتری برخوردار باشند و بتوانند سریع‌تر به پاسخ معادلات برسند. این باعث شده تا در این روش، دسته‌ها و گروه‌ها بتوانند با متمرکز ساختن ماینرها در یک بخش، شانس رقابت را از سایرین گرفته و در عمل با تفاوت بالایی بلاک(واحد ارزی) تولید کنند. این یک سیستم عادلانه نیست ولی در Proof of Stake داستان فرق دارد. این سیستم از متمرکز شدن دسته‌ای ماینرها برای ایجاد سلطه بر شبکه جلوگیری کرده و با دادن شانس برابر به تمام فعالین شبکه این امکان را می‌دهد تا برای ساخت بلاک رقابت کنند. Proof of Stake عادلانه‌تر است. اما دلیل بعدی که برای این موضوع می‌توان ذکر کرد مصرف بالای برق در روش Proof of Work است. طبق آمارها میزان برق مصرفی برای تولید Bitcoin در سراسر جهان بیش از مصرف برق 159 کشور است! این نشان می‌دهد که فرآیند Proof of Work مصرف برق بالایی دارد و علت آن هم روشن است؛ پیچیدگی بالای معادلات توزیع شده در این سیستم و پیچیدگی حل آن‌ها. اما در Proof of Stake به علت این که معادلات پیچیده‌ای برای ساخت بلاک در شبکه توزیع نمی‌شوند، میزان مصرف برق بشدت کمتر است و در نتیجه هدررفت انرژی سطح پایین‌تری دارد. در عین حال با شناختی تخصصی‌تر از فرآیند کار Proof of Stake متوجه خواهید شد که این سیستم امنیت بالاتری داشته و شانس آن برای قرار گرفتن در معرض دزدی و انواع بزه کمتر است.