Untivirosten

بررسی تکنولوژی هدرا هشگراف

بررسی تکنولوژی هدرا هشگراف

تمام آنچه باید درباره Hedera Hashgraph بدانید

Hedera Hashgraph یک تکنولوژی کاملا جدید است که برای مشتریان صنعت توسعه یافته است. با این حال، این پروژه یک نسخه منبع باز از تکنولوژی خود را راه اندازی کرده است که بسیاری از آنها معتقدند که می‌توانند Blockchains‌های تاسیس شده را به چالش بکشد. در این پست، تلاش خواهد شد تا شما با ‌‌Hedera Hashgraph و تفاوت آن با فناوری بلاکچین بیشتر آشنا شوید. لطفا تا انتهای متن با ما همراه باشید.

بیت کوین در سال 2008 به وجود آمد و یک ارز دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین را به جهان معرفی کرد. این فناوری یک شبکه پولی جدید را معرفی کرد که از سیستم دفتر توزیع شده استفاده می‌کند. این در حالی است که Hashgraph توسط Leemon Baird‌‌، بنیانگذار و CTO Swirlds با ویژگی‌هایی مانند امنیت‌‌، انصاف‌‌، هزینه و سرعت به عنوان گزینه‌ای جایگزین برای بلاکچین تاسیس شده است‌‌. ادامه این مقاله برای درک تفاوت بین دو DLT مختلف، یعنی Blockchain و Hashgraph در نظر گرفته شده است.

 

 

Blockchain چیست؟

Blockchain یک نسل اول فناوری توزیع شده لجر است که روی یک ساختار داده‌ای پی در پی کار می‌کند و زنجیره‌ای از بلوک‌ها را تشکیل می‌دهد. هر بلوک شامل مجموعه‌ای از معاملات است. بلاکچین به مکانیزم‌های اجماع مانند اثبات کار، سهام، زمان سپری شده، اجماع مبتنی بر رهبر، اقتصاد و رأی‌گیری متکی است.

‌‌Hedera Hashgraph چیست؟

HashGraph همان چیزی است که Hedera فرم جدید خود را از تکنولوژی Ledger توزیع شده (DLT) می‌نامد. تکنولوژی DLT زمانی است که یک شبکه کامپیوترها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند تا به صورت اجماع به توافق برسند. در مورد هدر، توافقنامه این است که آیا معاملات معتبر هستند و شبکه برای حفظ امنیت و عدالت، غیر متمرکز است.

‌‌Hedera Hashgraph بر اساس فناوری Distributed Ledger مانند بلاکچین ساخته شده است. روی یک ساختار نمودار مانند کار می‌کند که در آن همه گره‌ها اطلاعات خود را به یکدیگر منتقل می‌کنند. ارتباط آنها با ساختن نمودار ارتباطات گزارش می‌شود. تمام اطلاعات یا داده‌ها در رویدادها ذخیره می‌شوند. برای ایجاد اجماع در شبکه به مکانیسم “شایعات درباره شایعات” و “رای گیری مجازی” متکی است.

Gossip about Gossip:

شایعات به معنای انتقال یا همگام‌سازی اطلاعات از یک گره به یک گره تصادفی دیگر است که برای اطمینان از اینکه همه داده‌ها به تمام اعضای شبکه ارسال شده است‌‌، استفاده می‌شود.

رای گیری مجازی (Virtual Voting):

با استفاده از سازوکار شایعات درباره شایعات‌‌، هر گره از آنچه گره دیگر می‌داند، آگاه است و می‌تواند پیش‌بینی کند که گره دیگر چه رأی می‌دهد‌‌، که منجر به رای گیری الکترونیکی یا رای‌گیری مجازی می‌شود.

الگوریتم رای گیری مجاز اجازه ارسال پیام‌های رای گیری از طریق شبکه را نمی‌دهد. هر یک از اعضا اطلاعاتی در مورد آنچه عضو دیگر رأی داده است‌‌، حتی بدون رأی دادن‌‌، اطلاع دارند.

 

 

تفاوت بلاکچین و هشگراف

بلاکچین اطمینان می‌دهد که داده‌ها در یک مکان خاص ذخیره نمی‌شوند یا توسط یک نهاد واحد کنترل نمی‌شوند. از طرف دیگر‌‌، ‌‌Hedera Hashgraph همچنین یک فناوری دفتر توزیع شده است که بر روی ساختار داده فوق کار می‌کند و سازوکار اجماع بهتری است که مزایای بلاکچین را بدون محدودیت ارائه می‌دهد.

الگوریتم ‌‌Hedera Hashgraph نیازی به اثبات کار یا سیستم‌های مبتنی بر رهبر ندارد. این می‌تواند عملکرد کم هزینه و بالا را بدون یک نقطه خرابی ارائه دهد. همچنین‌‌، Hashgraph نیازی به قدرت محاسبات بالا و منبع برق ندارد.

هر پلتفرم بلاکچین از نظر تراکنش در ثانیه سرعت متفاوتی دارد. به عنوان مثال‌‌، بیت کوین می‌تواند 7-10 معامله را در ثانیه انجام دهد‌‌، Ethereum توانایی انجام 15-20 تراکنش در ثانیه را دارد و Hyperledger Sawtooth می‌تواند هزاران تراکنش را در ثانیه انجام دهد.

‌‌Hedera Hashgraph صدها هزار تراکنش در ثانیه را امکان پذیر می‌کند‌‌، زیرا اطلاعات به صورت تصاعدی حرکت می‌کند.

‌‌Hedera Hashgraph همچنین اثبات می‌کند که منصفانه‌تر از بلاکچین است، زیرا ماینرها می‌توانند ترتیب معاملات را انتخاب کنند‌‌، آنها را به تأخیر بیندازند یا حتی در صورت لزوم از ورود آنها به بلوک جلوگیری کنند. با این حال‌‌،‌ هشگراف از توافق زمان سنج استفاده می‌کند که از تغییر ترتیب معاملات توسط افراد جلوگیری می‌کند.

 

 

هشگراف یک فناوری امیدوار کننده است‌‌، اما با محدودیت‌هایی نیز همراه است. در حال حاضر‌‌، این فناوری فقط در شبکه‌های خصوصی و دارای مجوز مستقر شده است. هنوز در شبکه عمومی‌ در حال آزمایش و بررسی است. در تکنیک Gossip about Gossip، هنگامی‌ که یک گره اطلاعات را به گره دیگری منتقل می‌کند‌‌، احتمال مخرب بودن نزدیکترین گره‌ها وجود دارد‌‌، که ممکن است مانع از انتقال اطلاعات به گره‌های دیگر شود.

فناوری پشت ‌‌Hedera Hashgraph فوق العاده جذاب است‌‌، اما پتانسیل و اثربخشی واقعی آن فقط در صورت انتشار در شبکه عمومی ‌و غیرمجاز شناخته خواهد شد.

برتری فناوری hashgraph از blockchain و موفقیت آینده هشگراف

‌‌Hedera Hashgraph توسط دکتر Leemon Baird ایجاد شد و توسط Swirlds، شرکتی که او در سال 2016 تاسیس شد، راه اندازی شد. این یک الگوی عمومی ‌با استفاده از تکنولوژی HashGraph اختراع شده است و به عنوان الگوریتم اجماع تحمل ناخواسته بیزانس (ABFT) از تأمین پلتفرم در برابر حملات توصیف شده است. پلتفرم ‌‌Hedera Hashgraph شگفت آور سریع و همچنین امن و منصفانه است. تکنولوژی هشگراف توسط Swirlds ثبت شده است تا از لانده‌های رقابتی جلوگیری شود.

تکنولوژی هشگراف، نه تنها منصفانه و ایمن است، بلکه در مقایسه با فناوری بلاکچین به اثبات کار رایانه‌ای نیز نیاز ندارد. هدف این فناوری ارائه شکل جدیدی از توافق توزیع شده است. روشی برای افرادی که یکدیگر را نمی‌شناسند یا به هم اعتماد ندارند، بدون نیاز به واسطه معتمد، می‌توانند بصورت آنلاین همکاری و معامله داشته باشند. هشگراف سیستم بسیار بهتری است، زیرا الگوریتم اجماع آن اجماع توزیع شده را تسهیل می‌کند.

hbar ارز رمزنگاری شده موجود در شبکه عمومی Hedera است. hbar برای تأمین انرژی برنامه‌های غیرمتمرکز و محافظت از شبکه در برابر عوامل مخرب استفاده می‌شود. شبکه Hedera در هر ثانیه 10000 تراکنش ارز رمزنگاری شده hbar را در یک قطعه خرد و روی دفتر انجام می‌دهد، بدون اینکه امنیت و ثبات شبکه را به خطر بیندازد. قرار است که در آینده hbar  فناوری دفتر توزیع شده باشد. در آینده hbar می‌تواند بسیاری از مشکلاتی که فناوری بلاکچین با آن دست به گریبان است را حل کند، زیرا از ساختار داده‌ای برتر برخوردار خواهد بود. از این رو، بسیاری از افراد متخصص به آینده hbar بسیار امیدوار هستند.